Garážová vrata - nároky

Garážová vrata - nároky

24. 4. 2012, 12:22

Garážová vrata jsou pochopitelně nesmírně důležitý prvek každého bezpečného domu, s jehož koupí se bude dříve, nebo později potýkat každý vlastník rodinného domku. Čím jsou tak specifická?

Garážová vrata - nároky

Především náročností na funkce, které musí garážová vrata splňovat – logicky jsou to bezpečnost a tepelná izolace. Pokud samotný nákup podceníte, bude vám z domu nejen unikat drahocenné teplo, ale také vás může někdo poměrně snadno vykrást. Právě proto jsou garážová vrata důležitou součástí každého domu, na kterou musíte klást při výběru velký důraz.

Už při samotném výběru se setkáte s prvotním problémem – jaká garážová vrata vlastně koupit? Na trhu je totiž vcelku velký počet druhů, z nichž každý plní lehce jinou funkci. Proč si to musíte ujasnit dopředu? Především cena je poměrně rozdílná, a pokud máte vyhlédnutý už konkrétní typ, měli byste mu uzpůsobit samotnou garáž. V případě, že máte postavený dům a hledáte teprve teď garážová vrata, musíte volit univerzální varianty, které jdou do každého výklenku, nebo se poradit s odborníkem. V opačném případě vám hrozí, že nakoupíte něco, co pak ani nenainstalujete.

Garážová vrata – sekční

Sekční garážová vrata dnes představují naprostý standard na trhu a to především díky tomu, že se dají použít v 99% otvorů. Navíc nijak neomezují prostor v samotné garáži, protože jsou umístěna na stropě – jedná se o známý typ, kdy garážová vrata jakoby lámaně sjíždí shora z vodících lišt. Na druhou stranu tento koncept vyžaduje vyšší strop v místnosti, jinak by mohly právě zmíněné lišty poměrně vadit. Často k nim obdržíte klasické dálkové ovládání a výhodou je i fakt, že mají neomezený počet barevných provedení.

Pokud hledáte především odolná garážová vrata, berte ty rolovací. Patří sice mezi obecně nejdražší varianty, protože se vždy vyrábí na míru, nicméně budete mít alespoň jistotu, že půjdou použít. Obvykle jsou z hliníku a jejich jednoznačným smyslem je, aby garážová vrata zabírala co nejméně místa. To se prakticky každý výrobce snaží plnit a vy tak můžete mít i poměrně malou garáž, přičemž můžete stále rolovací vrata nainstalovat. Naopak ale mají tato garážová vrata poměrně vysokou provozní hlučnost a rozhodně se nehodí do garáží, kde je více než jedno stání.

Další druhy garážových vrat

Další modifikace už nejsou tak populární, nicméně musí být zmíněné. Velmi moderní a především levnou variantou jsou výklopná garážová vrata, která obecně patří mezi nejspolehlivější a chlubí se i extrémní životností. Dále v pořadí jsou pak posuvná garážová vrata, která jsou podobná sekčním, ale liší se otevíráním do stran. Jsou opět velmi spolehlivá, univerzální a hodí se především do úzkých ulic, protože nebudete při používání ohrožovat chodce. Poslední kategorií do rodinných domků jsou křídlová garážová vrata, která jsou dnes ale na ústupu. Specifickou kategorií už jsou vrata průmyslová.

Jak vybírat garážová vrata?

Základní poučka, která platí u většiny typů zboží, nicméně garážová vrata na ní kladou ještě větší důraz, je – „Buďte náročným zákazníkem.“ Na trhu dnes panuje obrovská konkurence, takže si vždy projděte nabídky více dodavatelů, nebojte se zeptat a neberte hned to první, co vám padne do oka. Vždy chtějte předložit reference – která garážová vrata už dodavatel montoval, a požadujte i některé certifikáty, co se týče bezpečnosti, spolehlivosti apod. Častou chybou kupujících bývá, že se neptají na otevírání vrat v případě výpadku proudu, který může nastat. Ptejte se na opravdu vše, co vás napadne – garážová vrata mohou být záležitostí na celý život.

Ceník garážových vrat

Cena, za jakou garážová vrata v praxi pořídíte, se pochopitelně liší podle dodavatele, materiálu apod., nicméně se dají i v tomto ohledu vysledovat některé zákonitosti, podle kterých se můžete orientovat. Mezi nejlevnější garážová vrata patří jednoznačně výklopná vrata, která pořídíte už od 10 tis. Kč. Průměr tvoří sekční garážová vrata na hranici 20 tis. Kč, nicméně nejdražší varianty (například rolovací) jsou ještě mnohem dražší. Kalkulaci ceny by vám ale měl vždy na požádání a zdarma zhotovit výrobce, protože vše také záleží na rozměrech. Důležitou položkou na vyúčtování jsou i pohony vrat – nejdražší jsou dálková ovládání.


Garážová vrata


Více informací na téma garážová vrata naleznete na stránkách společnosti Altoma.
Zobrazení: 183190 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 6

Poslední diskuze
Článek: Garážová vrata Altoma Datum posledního komentáře: 7.1.2012
Článek: Garážová vrata - nároky Datum posledního komentáře: 27.2.2012
Článek: Garážová vrata Praha Datum posledního komentáře: 27.2.2012
Článek: Garážová vrata - sekční Datum posledního komentáře: 2.2.2018
Nejkomentovanější
Článek: Garážová vrata Praha Počet komentářu: 10
Článek: Garážová vrata - sekční Počet komentářu: 10
Článek: Garážová vrata Altoma Počet komentářu: 7
Článek: Garážová vrata - nároky Počet komentářu: 6